Simpozij Mišica 2

Simpozij “Mišica 2” je namenjen zdravnikom specialistom in specializantom vseh kliničnih strok, dietetikom, kineziologom, fizioterapevtom, strokovnim delavcem v športu in
študentom, ki se želijo dodatno izobraziti na področju klinične prehrane. Poudarek bo predvsem na oblikovanju celostnega pristopa k ohranjanju primerne telesne sestave, preventivi ter obravnavi sarkopenije ter pomenu mišične mase v zdravju in bolezni.


Na simpoziju je možno sodelovati tudi s predstavitvijo prostih tem, ki se tematsko navezujejo na področje klinične prehrane in mišične mase. Naslovi sklopov prostih tem so navedeni na programu srečanja. Predstavitve so lahko v obliki kliničnih primerov ali lastnih raziskav.

Rok za oddajo izvlečkov je 15.10.2024 na: slozkp@gmail.com
Predavatelji bodo oproščeni plačila kotizacije.

TERMIN: 29.11.2024
LOKACIJA: FOUR POINTS BY SHERATON LJUBLJANA MONS (Pot za Brdom 4, Ljubljana, Slovenia)
ŠTEVILO UDELEŽENCEV: max. 100

KOTIZACIJA:
• nečlani SZKP: 150 EUR
• člani SZKP: 130 EUR
• študenti: 30 EUR
V ceno vključeno: udeležba na predavanjih, pogostitev med odmori, potrdilo Zdravniške zbornice o točkah.

Plačilo kotizacije: kotizacijo nakažite na tekoči račun SZKP 

  • SI56020140254344052, odprt pri NLB d.d.
  • pod namen plačila NUJNO napišite: mišica + ime in priimek udeleženca

PRIJAVNICA: https://forms.gle/t1u6rNEA1rL6EMRx6

PROGRAM:

Uvodno predavanje: Gibalno vedenje je izhodišče za preventivo in zdravljenje debelosti

1. sklop:  Fiziološki pomen mišične mase za presnovno zdravje in preventivo bolezni

– Skeletna mišica in presnovno zdravje

– Vloga mišične mase pri krepitvi imunskega sistema

– Mišično-skeletni sistem in njegova vloga v različnih življenjskih obdobjih

– Vloga mišične mase v starosti

– Vadba za povečanje mišične mase

– Pomen ogljikovih hidratov za vzdrževanje mišične mase

Satelit 1

Sklop 2: Klinični pogled na mišice 1

– Vadba na recept

– Prehranski pregled

– Meritve telesne sestave

– Sarkopenija: od teorije do klinične prakse

Kosilo

Sklop 3:  Klinični pogled na mišice 2

–  Uravnavanje telesne mase in mišica

– Pomen telesne vadbe za uravnavanje telesne mase in mišične mase

– Rak in telesna vadba

–  Prehranska dopolnila in mišična masa

–  Parašportniki in mišična masa

Proste teme

+ Predstavitev najboljših posterjev (3)

Satelit 2

Zaključek: Mišica – bodočnost medicine?

Strokovni prispevki:

Navodila za pripravo prispevkov najdete tukaj:

ZADEVA:  Navodila avtorjem   za pripravo Povzetka za Simpozij Mišica 2

 Spoštovana avtorica / avtor !

Spodaj so navodila za povzetke za Simpozij Mišica 2.

Povzetki naj bodo poslani do 15.10.2024 na email nkozjek@onko-i.si.

Lepo vas pozdravljava in se veseliva nadaljnjega sodelovanja!

Izr. prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med.               Asist. Milena Blaž Kovač, dr. med.

Strokovni vodja izobraževalnega programa                Predsednica Združenja za klinično prehrano

NAVODILA ZA AVTORJE POVZETKOV REGLEDNIH PRISPEVKOV / POGLAVIJ

Predstavljena so navodila za pripravo pisnih prispevkov oz. povzetkov, ki v glavnem sledijo standardnim navodilom strokovnih medicinskih revij v Sloveniji povzete. so navodilu Katedre za Interno za Tavčarjeve dneve.

Prispevki naj praviloma ne obsegajo več kot 600 besed.

Tipkopis. Besedilo naj bo oblikovano z razmikom 1,5 vrstice, robovi naj bodo široki najmanj 2 cm, uporabite črke („font”) velikosti 11 točk. Tipkopis pošljite v elektronski verziji na naslov nkozjek@onko-i.si. Napisan naj bo z urejevalnikom MS Word (za Windows ali MacOS). Avtorji morajo izpolnjevati splošno znane pogoje za strokovno/znanstveno avtorstvo. Naveden naj bo odgovorni avtor (s polnim naslovom, telefonsko številko in elektronskim naslovom), ki bo skrbel za komunikacijo z uredništvom in ostalimi avtorji.

Povzetek. Povzetek v slovenščini in angleščini, ki naj ne bo daljši od 600 besed (300-600 besed). Vsebinsko naj povzame bistveno vsebino dela. Izogibajte se kraticam in okrajšavam.

Ključne besede. Izvlečku naj sledi navedba 3 – 10 ključnih besed, ki bodo v pomoč pri indeksiranju. Uporabljajte izraze iz MeSH – Medical Subject Headings, ki jih navaja Index Medicus.

Povzetku lahko dodate Tabele ali Slike.

Tabele naj bodo natipkane v besedilu rokopisa na mestu, kamor sodijo. Tabelo naj sestavljajo vrstice in stolpci, ki se sekajo v poljih. Vsaka tabela naj ima vsaj 2 stolpca. Vsebina tabel naj se v besedilu ne ponavlja. Tabele oštevilčite po vrstnem redu, vsaka tabela mora biti citirana v besedilu. Tabela naj bo opremljena s kratkim naslovom. Po vrstnem redu, kot se pojavljajo v tabeli, naj bodo pojasnjene vse kratice, okrajšave in nestandardne enote, ki se pojavljajo v tabeli. Ne pošiljajte fotografij tabel.

Slike morajo biti profesionalno izdelane. Pri pripravi slik upoštevajte, da gre praviloma za črno-beli tisk, zato naj bo slikovno gradivo pripravljeno črno-belo; če gre za stolpične ali tortne diagrame z več kot 3 podatki je smiselno izbrati šrafure oziroma konstrastne polne barvne površine; v linijskih grafih naj se posamezne linije ločijo med sabo z različnim črtkanjem ali označevanjem točk (s trikotniki, z zvezdicami…), ne pa z barvo; v grafih naj bo ozadje belo (tj. brez ozadja).

Črke, številke ali simboli na sliki morajo biti jasni, enotni in dovolj veliki, da so berljivi tudi na pomanjšani sliki. Pri velikosti črk je treba upoštevati, da pri pomanjšanju slike za tisk velikost črke ne sme biti manjša od 2 mm. Vsaka slika mora biti navedena v besedilu, v besedilu prispevka pa je treba tudi označiti, kam posamična slika spada. Širina slike naj bo praviloma 85 – 120 mm, le v izjemnih primerih (ko razmere to nujno zahtevajo) je dopuščena širina do 170 mm. Prosimo, da oddate originale slik oz. fotografij – fotografij / slik ne skenirajte sami. Na zadnji strani slike naj bo napisana zaporedna številka slike, ime pisca in naslov članka, v dvomljivih primerih naj bo označeno, kaj na sliki je zgoraj. Slike, narisane v računalniških programih, naj bodo posnete v originalnem programu, datoteko pa pošljite kot priponko e-pismu oziroma na USB ključku. Kakovost slik in fotografij prenešenih iz reprodukcij diapozitivov, pripravljenih s programom MS Power Point, je preslaba in nesprejemljiva. Originalne fotografije iz rentgenogramov in uporabljenih v diapozitivih naj priskrbi avtor sam. 

Besedilo k sliki naj vsebuje naslov slike in potrebno razlogo vsebine. Slika naj bo razumljiva tudi brez branja ostalega besedila. Pojasniti morate vse okrajšave s slike. Uporaba okrajšav v besedilu k sliki je nedopustna. Besedila k slikam naj bodo napisana na mestu pojavljanja v besedilu. Tabele ali slike, ki so neposredno in v celoti povzete po drugi literaturi (zlasti slike) mora spremljati dovoljenje avtorja in založnika prispevka, da dovoli reprodukcijo.

Na koncu dodajte refence – njihovo citiranje v tekstu ni potrebno.

Reference (citiranje literature). Ker gre v primeru prispevkov, predstavljenih v okviru Tavčarjevih dni za pregledne edukativne prispevke, avtorjem priporočamo oziroma jih prosimo, da naj se pri citatih omejijo na največ 50 referenc. Reference morajo avtorji preveriti s primerjavo z originalnim dokumentom. V besedilu, slikah in tabelah se reference navedejo v oklepaju z arabskimi številkami. Reference, ki se pojavljajo samo v tabelah ali slikah, naj bodo oštevilčene tako, kot se bodo pojavile v besedilu. Literaturo citirajte po priloženih navodilih, ki so v skladu s tistimi, ki jih uporablja ameriška National Library of Medicine. Imena revij krajšajte tako, kot določa Index Medicus (popoln seznam je dostopen na naslovu URL: http://www.nlm.nih.gov).  

Navodila za citiranje. Navedite imena vseh avtorjev, v primeru, da je avtorjev šest ali več, navedite prvih šest avtorjev in dodajte et al.

Primeri:

  • članek v reviji:

  Callaway E. The race for coronavirus vaccines: a graphical guide. Nature 2020; 580:576-7.

 Crank MC, Ruckwardt TJ, Chen M, Morabito KM, Phung E, Costner PJ, et al. A proof of concept for structure-based vaccine design targeting RSV in humans. Science 2019;365:505-9.

  • izdaja s suplementom:  

Horváth M, Hájek P, Štěchovský C, Honěk J, Veselka J. Carotid artery plaque composition and distribution: near-infrared  spectroscopy and intravascular ultrasound analysis. Eur Heart J Suppl 2020;22:Suppl F: F38–F43.

  • poglavje v knjigi:

 Pearson TA. Primary Prevention. In: Wong ND, Black HR, Gardin JM, eds. Preventive Cardiology. New York: McGraw-Hill; 2000. p. 539−56.

  • izvleček, objavljen v zborniku izvlečkov strokovnega srečanja

 Holm D, Lupo E, Vetter W. Conventional and modern blood pressure measuring procedures in the diagnostic work-up of hypertension. 15th Scientific Meeting of the International Society of Hypertension. Melbourne, June 1995 (abstract 132).

  • primer za elektronske vire:

      WHO. Clinical management of severe acute respiratory infection (SARI) when COVID-19 disease is suspected: interim guidance, 13 March 2020. Geneva: World Health Organization, 2020. Dosegljivo 20.07.2020 na URL: https://apps.who.int/iris/ handle/10665/331446.

Seznam citirane literature dodajte na koncu prispevka.

Recenzija in uredniško delo. Prispele rokopise bo po opravljeni strokovni recenziji Vodje programa in Predsednice SZKP dalo v pregled lektorju za slovenski jezik. Po končanem uredniškem delu dobi avtor svoje delo v pregled, da popravke odobri in upošteva. Za tisk pripravljeno besedilo, ki ga dobi na vpogled avtor, mora vrniti v največ treh dneh, sicer menimo, da se s popravki strinja.

Za prejete prispevke lahko izda uredništvo potrdilo. V primeru nejasnosti so uredniki na voljo za posvet po poprejšnjem dogovoru na naslov: nkozjek@onko-i.si

© SZKP 2018. Vse pravice pridržane.